Měli jsme jedinečnou možnost navštívit mýdlárnu, která sídlí nedaleko České Lípy a funguje jako sociální podnik. Nahlédli jsme do samotné provozovny, procházeli se polem, kde se pěstují bylinky zužitkovávané do mýdel, a zkusili si jednoduchou technikou vyrobit kvalitní voňavé mýdlo.

Příběh mýdlárny Koukol začíná ve vesnici Volfartice v severních Čechách. Farnost u kostela sv. Petra a Pavla s rozlehlými loukami, která byla již pár let opuštěná, se přímo nabízela novému využití. A tak zde byla spolkem Koukol v obilí roku 2018 založena mýdlárna. Získali jsme tak nejen krásné místo pro výrobnu, ale i možnost využít divoké bylinky z farních luk. I díky dotaci z Evropské unie tak vznikl environmentální sociální podnik Mýdlárna Koukol.

Kdybyste si v dnešních divných časech chtěli rozšířit obzory, dozvědět se o tom, co obnáší sociální podnikání a nasát nadšení a vůni mateřídoušky, nabízíme návštěvu v Mýdlárna Koukol s Magdalénou Špeldovou a Markétou Vinkelhöferovou (mluvčí sociálního podnikání v ČR (a m.j. předsedkyně správní rady TESSEA a zakladatelka @fairabioprazirna).